mPotęga

W czternastce matematyka się liczy!


W ubiegłym roku szkolnym został napisany przez nauczycieli matematyki naszej szkoły i zgłoszony do konkursu w ramach programu grantowego „mPotęga” finansowanego przez Fundację mBanku projekt o takim właśnie tytule. W konkursie wzięło udział 880 szkół z całej Polski, a dofinansowanie otrzymało 210 szkół, w tym także PSP nr 14 w Opolu. Realizacja zadań projektu rozpoczęła się 15.09.2016 roku i potrwa do 15.12.2016 roku. Głównym celem projektu jest pokazanie uczniom i ich rodzinom matematyki z nieco innej perspektywy.

 

W czasie zajęć, które odbywają się w ramach projektu, uczniowie korzystają z otwartych zasobów edukacyjnych  Internetu oraz aplikacji z wykorzystaniem komputera lub tabletu. Pierwszym etapem realizacji projektu było przeprowadzenie diagnozy z matematyki wśród uczniów klas biorących udział w projekcie czyli klasy 4 c, 4d i 5 b. Poprzez diagnozę na starcie został określony poziom umiejętności uczniów w następujących obszarach: sprawność rachunkowa, wykorzystanie i tworzenie informacji, modelowanie i rozumowanie matematyczne. Odbyły się również zajęcia w poszczególnych klasach. Uczniowie klasy 4 c zostali zapoznani z różnymi  rodzajami gier matematycznych oraz przystąpili do projektowania własnych planszowych gier matematycznych. Klasa 4 d poznała aplikację Learning Apps i spróbowała swoich sił w rozwiązywaniu quizów, wykreślanek  i innych zadań najpierw wspólnie przy tablicy interaktywnej, a następnie samodzielnie, w ramach wirtualnej klasy, zleconych przez nauczyciela. Natomiast klasa 5 b przystąpi do ćwiczeń matematycznych z aplikacjami z wykorzystaniem zakupionych w ramach projektu tabletów.


Projekt łączy od dawna znane gry i zabawy, które wykorzystywane są w edukacji np. domino, memory, gry planszowe z nowoczesnymi technologiami. Zaplanowane są także zajęcia poza szkołą: w Parku Naukowo-Technologicznym oraz Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji. Mamy nadzieję, że poprzez realizację tego projektu uczniowie spojrzą nieco inaczej na matematykę, zdobędą nowe doświadczenia i poszerzą swoją wiedzę matematyczną.

 

Małgorzata Ciszkiewicz

Lucyna Gruca

Monika Kobyłkiewicz