Piernikowe wariacje

Gdzie piekących ośmioro, tam jest co jeść...

13 grudnia uczniowie klasy VII a zostali zaproszeni do Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. Bronisława Koraszewskiego. Tam uczestniczyli w warsztatach wypiekania i dekorowania pierników. Zajęcia odbywały się w ramach doradztwa zawodowego. W tak słodkich i aromatycznych okolicznościach czas przeznaczony na kreowanie świątecznych przysmaków minął bardzo szybko. Niektórzy odkryli  swój talent kulinarny, inni artystyczny ( dekoratorski), co mogło okazać się niezwykłym wsparciem dla mam w minionym czasie. Wszyscy w pełni zaangażowali się w realizację wyznaczonych zadań. Siódmoklasiści podziwiali również propozycje oryginalnych dekoracji wigilijnego stołu, stanowiących inspirację dla nawet najmłodszych domowników.

Z przygotowanych pierników można było zbudować niemałą chatkę.. Wyróżniające się jednak zostały skonsumowane przez członków naszej społeczności szkolnej. Ale tylko mała część wypieków, bo większość została zaprezentowana na świątecznym kiermaszu. Przede wszystkim zaś wypełniła spragnione smakołyków nastoletnie brzuchy cukierników.

Aleksandra Czarnecka

7a w Centrum Nauk Przyrodniczych

W dniu 23.10.2019 r. uczniowie klasy 7a uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Centrum Nauk Przyrodniczych. Na lekcji biologii pracowali z mikroskopem, samodzielnie przygotowywali preparaty do obserwacji. Dużym zainteresowaniem cieszył się również bok zajęć z chemii na temat metod rozdzielania mieszanin. Uczniowie mieli okazję  pracować  ze szkłem i sprzętem laboratoryjnym jak prawdziwi chemicy w białych fartuchach ochronnych.

opracowały:

Iwona Gmoch-Buczek

Aleksandra Malosek

Centrum Nauk Przyrodniczych w Opolu

W dniu 16.10.2019 uczniowie klasy 7d uczestniczyli w zajęciach w Centrum Nauk Przyrodniczych w Opolu pod opieką p. Iwony Gmoch-Buczek i p. Karoliny Woźniczko. Pierwszy blok zajęć dotyczył glottodydaktyki: „Słyszę, mówię, piszę…”. Natomiast drugi blok obejmował zagadnienia z chemii: „Identyfikacja metali na podstawie doświadczalnie wyznaczonej gęstości”. Uczniowie doskonale wczuli się w rolę laborantów chemicznych. Przekonali się, że praca chemika wymaga precyzji i cierpliwości, gdyż nie wszystkim udało się poprawnie zidentyfikować otrzymane próbki metali. Ponadto poznali prawidłowy sposób posługiwania się wagą elektroniczną.