Projekt "Smak zdrowia"

Edukacja zdrowotna jest częścią całego procesu wychowania. To nie tylko przekazywanie wiedzy o tym, co jest korzystne lub szkodliwe dla zdrowia, lecz przede wszystkim wyposażenie dziecka w odpowiednie umiejętności i nawyki, które pozwolą mu tę wiedzę skutecznie wykorzystać. Należy więc umożliwić dzieciom poznanie odpowiednich postaw i wartości, które ułatwią im dokonywanie wyborów. Mając na uwadze wszystkie przedstawione argumenty, stworzyłam program profilaktyczno - zdrowotny ”Smak zdrowia”, który realizowany będzie w świetlicy. Głównym celem programu jest propagowanie zdrowego stylu życia. Na zajęciach dzieci dowiedzą się, co to znaczy zdrowo się odżywiać, jakie składniki diety korzystnie wpływają na dobre samopoczucie i prawidłowy rozwój, jak racjonalnie i w sposób czynny spędzać czas wolny oraz w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo. Uczniowie będą uczyć się, czym jest dbanie o własne zdrowie oraz  higienę osobistą i dowiedzą się, na czym polega budowanie pozytywnych relacji rówieśniczych. Treści te wprowadzane będą w formie zabawy, quizów, testów, gier dydaktycznych, zajęć praktycznych, uzupełnianych filmami edukacyjnymi i literaturą popularnonaukową. Uczniowie na zajęciach tworzyć będą plakaty promujące zdrowie. Działania prowadzone będą  w świetlicy dla uczniów kl. I- III, zaś udział nauczyciela polegać będzie na inspiracji do działań, konsultowaniu i wspieraniu ich działań, dyskretnej pomocy  w poszukiwaniu rozwiązań, wspieraniu w działaniach zaproponowanych przez uczniów.

Opracowanie: Urszula Kostrzewska

Kronika wydarzeń "SMAK ZDROWIA"