Strona główna Kronika wydarzeń Kronika 2019/2020 Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”


W tym roku nasza szkoła włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

5 marca uczniowie Czternastki wspólnie z nauczycielami wzięli udział w prelekcji pt. „Przywrócona pamięć. Rotmistrz Witold Pilecki – uciekinier z Auschwitz, jeniec Lamsdorf”, wygłoszonej przez dr Piotra Stanka, kierownika Działu Naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Prelegent przedstawił losy człowieka uważanego przez anglosaskich historyków za jednego z najodważniejszych ludzi okresu II wojny światowej, który stał się czołową postacią antykomunistycznego podziemia w powojennej Polsce. Został on aresztowany, niesprawiedliwie osądzony i stracony w więzieniu Mokotowskim z piętnem zdrajcy strzałem w tył głowy w maju 1948 r. Jego szczątki pochowano w nieoznakowanej mogile na śmietniku w części Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie, zwanej potocznie „Łączką”. Człowiek ten został skazany na zapomnienie. Dzisiaj pamięć o Witoldzie Pileckim, współzałożycielu Tajnej Armii Polskiej, żołnierzu AK, który jako pierwszy złożył meldunek o prawdziwym przeznaczeniu KL Auschwitz-Birkenau i opracował plan uwolnienia osadzonych w nim więźniów, bohaterze Powstania Warszawskiego zostaje stopniowo przywracana.


Tego dnia starsi uczniowie naszej szkoły poznali także losy zbliżonej do nich wiekiem – siedemnastoletniej Danuty Siedzikówny, sanitariuszki i łączniczki w V Brygadzie Wileńskiej AK. Jej historię przybliżył im film Wojciecha Tomczyka, zrealizowany dla Teatru Telewizji pt. „Inka 46”, w reż. Natalii Korynckiej-Gruz i Marii Skąpskiej.


Dorota Musiał