Lekki tornister.

W listopadzie w jednej z sal na świetlicy szkolnej utworzyła się kolejka uczniów, aby zważyć swój tornister. Każdy uczeń wie, że noszenie zbyt dużych ciężarów przez dzieci może spowodować nie tylko wady postawy, ale i nieprawidłowy rozwój innych organów. Ciężki plecak naraża dziecko również na problemy z kolanami oraz zniekształcenie w budowie stóp. Zaleca się, żeby plecak był lekki, ale z usztywnianymi plecami oraz z regulowanymi szelkami.

Każdy rodzic wie ile waży jego dziecko. Waga tornistra powinna wynosić od od 10 do 15 proc. ciężaru ucznia, oznaczałoby  to wtedy prawidłową masę tornistra.

Podczas ważenia 78 proc plecaków było odpowiednio dopasowanych wagowo do swoich właścicieli. Gratulujemy.


 

Zdrowo i wesoło.

Jednym z przejawów troski o ciało jest uczestnictwo w różnych formach kultury fizycznej, dlatego podstawowym zadaniem wychowania zdrowotnego jest: ochrona zdrowia, ratowanie go i doskonalenie. Wady postawy wieku rozwojowego stanowią poważny problem społeczny i cywilizacyjny. Główną rolę spełniania tutaj nauczyciel, który swoim zachowaniem, osobowością, postępowaniem i postawą powinien stanowić wzorzec do naśladowania również w tej dziedzinie wychowania. Wszelkie oddziaływania zapobiegawcze, wyrównujące i kompensujące, stanowią bowiem integralną część programów szkolnych.

W naszej świetlicy został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny pt. „Zdrowo i wesoło” , w ramach realizacji działań na rzecz przeciwdziałania wadom postawy, gdyż profilaktyka ma ogromne znaczenie na kształtowanie prawidłowej i  harmonijnej postawy u dzieci.

Komisja  nagrodziła 13 prac.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.


A. Święs, R. Rusznica

 

Żyj zdrowo.

W naszej świetlicy odbyło się spotkanie podczas którego dzieci dowiedziały się jak postępować i co robić by być zdrowym. Z wielkim zainteresowaniem obejrzały prezentację multimedialną i odpowiadały na zadane pytania.

Dzięki wyrabianiu już u małych dzieci prawidłowych nawyków mogą ograniczyć ryzyko wystąpienia nieprawidłowości. Troska o właściwie zorganizowany dzień, z zapewnieniem aktywności fizycznej, możliwość odpoczynku oraz właściwe żywienie to podstawowe elementy profilaktyki, które powinny być zapewnione przez rodziców i szkołę.


Po prezentacji uczniowie pracowali w grupach i wspólnie ustalali, jakie produkty do codziennego funkcjonowania organizmu  są najważniejsze a które mniej ważne.  Nasze samopoczucie oraz to jak wyglądamy zależy od tego co jemy. Ale do tego potrzebna jest wiedza. Kluczem do lepszego życia jest nasza dieta czyli zespół nawyków żywieniowych, które powinny towarzyszyć nam każdego dnia.

 

Adriana Święs, Rafał Rusznica

 

Dzień prostego kręgosłupa


15 grudnia dzieci ze świetlicy szkolnej uczestniczyły w zajęciach propagujących zdrowy tryb życia i prawidłową postawę ciała. Wzięli udział w zajęciach z zakresu profilaktyki wad postawy (prezentacja multimedialna- Jolanta Kuliś), na których zapoznano ich z problemem skrzywień kręgosłupa  Pani Agnieszka Dudzic nauczyciel wychowania fizycznego przeprowadziła z uczniami kl. I i III ćwiczenia wzmacniające i rozciągające w szczególności mięśnie brzucha i grzbietu, które w głównej mierze odpowiadają za stabilizację kręgosłupa oraz ćwiczenia zapobiegające i korygujące istniejące wady. Po ćwiczeniach dzieci wykonały prace plastyczne na konkurs pt. „Ja i mój zdrowy kręgosłup”.


J. Kuliś

 

Dzień lekkiego tornistra

30.11.2016 w ,,Dniu lekkiego tornistra”, podjęliśmy działania, które miały na celu uświadomienie uczniom jak ważne jest prawidłowe pakowanie tornistrów i w jaki sposób można obniżyć ich wagę. W holu głównym szkoły podczas przerw wszyscy uczniowie mieli możliwość zważenia swojego plecaka. Zadaniem uczniów było sprawdzenie co zbędnego przynieśli do szkoły w swoim tornistrze. Następnie ważono tornistry po to, by uświadomić dzieciom w jaki sposób zbędne przedmioty zwiększają wagę plecaków, a tym samym niepotrzebnie obciążają uczniowskie kręgosłupy. Tego dnia zważyliśmy plecaki uczniów wszystkich klas I-III - 236 (oprócz kl. III e i II d- wyjście poza szkołę) oraz 84 plecaki w klasach IV-VI. Łącznie 320.


Najcięższe plecaki ważyły ponad 7,5 kg. (w kl. IV- VI). W klasach młodszych zdarzały się jednostkowe przypadki plecaków cięższych niż 4 kg.
Do naszej akcji aktywnie włączyli się uczniowie kl. VI c . Dziękujemy.

Arletta Błaszczak, Joanna Leśniak - Diechtiar

 
Więcej artykułów…